مطالب وبلاگ, نکات سلامتی

بیماری های ناشی از فشار خون بالا- بخش ۴

بیماری های فشار خون بالا - طب سنتی

در مقاله های قبل، با برخی از بیماری هایی که در اثر فشار خون بالا ایجاد می شوند، آشنا شدیم. در این مقاله با تعداد بیشتری از بیماری هایی که در اثر فشار خون بالا ایجاد خواهند شد آشنا می شویم. با سالم یاب همراه باشید. همچنین در طب سنتی اطلاعات، راهکارها و درمان های عملی جهت این موارد وجود دارد.

 دیابت

دیابت و فشارخون غالباً در کنار هم‌اند که تا اندازه‌ی زیادی خطر بیماری قلبی-عروقی،ابتلا به بیماری‌های دیگر و مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهند.

*شیوع فشارخون بالا در بیماران دیابتی نوع دوم تقریباً دو برابر بیشتر از افراد معمولی است.شیوع فشارخون(فشار خون بالاتر از ۹۰/۱۶۰ میلی‌متر جیوه)در بیماران دیابتی نوع دو تقریباً ۳۹درصد است(سنین بین ۲۵تا۶۴سال)

*وجود دو عامل دیابت و فشارخون بالا خطر مرگ در اثر بیماری سرخرگ کرنری را در بیماران دیابتی جوان تا سه برابر و در افراد پیر تا دو برابر افزایش می‌دهد.

*دیابت و فشارخون مستقیماً سبب بیماری قلبی-عروقی می‌شود.

*اکثر دیابتی‌ها(تا ۸۰درصد)در اثر بیماری‌های عروق مغزی می‌میرند.فشارخون بالا در دیابتی‌ها سبب بیماری کلیوی و بیماری‌های شبکیه‌ی چشم می‌شود و خطرهای ناشی از آسیب دیدن سرخرگ‌های بزرگ مثل انفارکتوس عضله‌ی قلب،نارسایی قلبی –گوارشی و سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد.

*مطالعات نشان می‌دهد که برای پایین آوردن بیماری‌های عروق بزرگ دیابتی‌ها(مثل حمله‌ی قلبی،نارسایی قلب و سکته‌ی مغزی)،کنترل فشارخون بیش از کنترل قند خون تأثیر دارد.

 

بیماری های فشار خون بالا - طب سنتی

بیماری های فشار خون بالا – طب سنتی

کهولت

فشار خون بالا سبب سکته‌ی مغزی کوچک(بی‌سروصدا)می‌شود که با گذشت زمان،پیری زودرس را به همراه می‌آورد.سکته‌های فوق به این دلیل بی‌سروصدا خوانده می‌شوند که علائم سکته‌ی مغزی معمولی را ندارند و غالباً قابل‌تشخیص نیستند.سکته‌ی مغزی بی‌سروصدا به‌خودی‌خود علائم جمعی آشکاری ندارد.تکرار چنین رویدادی سبب ضعف حافظه،ناهنجاری‌های رفتاری و دشواری راه رفتن می‌شود.

پوکی استخوان

کم شدن حجم استخوان در زنان مسن با فشارخون ارتباط دارد. زنان دارای فشار خون بالا دوسوم سریع‌تر از زنان دارای فشار خون پایین‌تراکم استخوانی خود را از دست می‌دهند. سوخت‌وساز ضعیف کلسیم،پوکی استخوان و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد.

حمله‌ی قلبی صبحگاهی

خطر آسیب رسیدن به مغز،قلب و کلیه همانند همه‌ی آسیب‌های قلبی-عروقی، با سطح فشارخون صبحگاهی رابطه‌ی نزدیکی دارد.

فشارخون صبحگاهی  بر دو نوع است.اولی نوع (خیز صبح)است که با افزایش فشار خون در صبح زود مشخص می‌شود و دیگری نوع شبانه یعنی فشار خون بالا در شب است.در مورد اخیر فشار خون بالا از شبانگاه تا پگاه ادامه دارد.

 

در طب سنتی اطلاعات تجربی در خصوص فشارخون و راهکارهای عملی کنترل آن وجود دارد. جهت آشنایی با طب سنتی به این مقاله مراجعه فرمایید.

 

منبع: ۵ گام برای کاهش فشار خون ، دکتر آنجلی آرورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *