مطالب وبلاگ, نکات سلامتی

عوامل جسمی و محیطی مؤثر بر فشار خون

عوامل جسمی و محیطی موثر بر فشار خون - طب سنتی

در مقاله های قبلی با مفاهیم فشار خون و بیماری هایی که در اثر آن به وجود می آیند آشنا شدید. در این مقاله با عوامل جسمی و محیطی تاثیرگذار بر فشار خون آشنا خواهید شد. با سالم یاب همراه باشید. همچنین در طب سنتی اطلاعات، راهکارها و درمان های عملی جهت این موارد وجود دارد.

 

سالخوردگان

با افزایش سن به خاطر سفت شدن سرخرگ‌ها فشارخون افزایش می‌یابد.از نظر پزشکی،فشارخون بالا نوعی آسیب‌شناسی رایج است که تقریباً ۱۵تا۲۰درصد جمعیت را شامل می‌شود.هرچه سرخرگ‌ها بیشتر سفت شوند،فشارخون سیستولیک بیشتر از فشار خون دیاستولیک افزایش می‌یابد.

آب‌وهوا و رفتار

تأثیر آب‌وهوا و رفتار بر فشارخون با توجه به شرایط  ذهنی زیر ارزیابی می‌شود:

– ساختار اولیه

– خون‌گیری با محیط

– سکونت دائمی

– محل تولد

عوامل جسمی و محیطی موثر بر فشار خون - طب سنتی

عوامل جسمی و محیطی موثر بر فشار خون – طب سنتی

 

به نظر می‌رسد که آب‌وهوای گرم و خشک تأثیر کمی بر فشارخون شخص دارد.از طرف دیگر در بعضی از افرادی که طبیعتاً با آب‌وهوای خاصی خو گرفته‌اند؛کاهش اندک فشارخون دیده شده است.به همین ترتیب،شرایط آب‌وهوایی نسبتاً سرد تأثیر کمی بر فشارخون دارد.شرایط آب‌وهوای سرد شدید و نسبتاً سرد در زمان‌های خاص به مقدار زیاد فشار خون را افزایش می‌دهد.عادت به آب‌وهوای سرد عکس‌العمل انسان را کاهش می‌دهد،ولی آن را کاملاً حذف نمی‌کند.

اثر ارتفاع بر فشار خون متفاوت است.فشارخون همراه با تغییر ارتفاع،ابتدا افزایش می‌یابد،ولی بعد تدریجاً به حال عادی بر می‌گردد.فشارخون افرادی که در ارتفاعات زندگی می‌کنند،عملاً پایین‌تر از کسانی است که در منطقه‌ی هم‌سطح دریا زندگی می‌کنند.

فشارخون بالا در کسانی که در مناطق مرتفع و شرایط آب‌وهوایی بسیار سرد زندگی می‌کنند،دیده شده است.جهانگردانی هم که به مناطق مرتفع می‌روند،غالباً تا زمانی که بدن آنان با شرایط جدید خو بگیرد،به مدت چند روز گرفتار فشارخون می‌شوند.

حاملگی

زنان حامله‌ای که فشار خون بالا دارند،می‌توانند نوزاد سالم به دنیا بیاورند. بعضی‌اوقات فشار خون بالا برای مادر و همچنین کودک خطرناک می‌شود. زنان دارای فشارخون مزمن یا سابقه‌دار،در مقایسه با زنانی که فشار خون طبیعی دارند،در دوره‌ی حاملگی گرفتار عوارض خاصی می‌شوند.

عوارض فشارخون بالا از ملایم تا شدید در تغییر است.فشار خون بالا به کلیه‌های مادر و اندام‌های دیگر او آسیب می‌رساند و ممکن است سبب زایمان زودهنگام یا به دنیا آوردن نوزاد کم‌وزن شود.در موارد حادتر ،مادر به توکسمی حاملگی مبتلا می‌شود که جان مادر و همچنین جنین را تهدید می‌کند.

در طب سنتی اطلاعات تجربی در خصوص فشارخون و راهکارهای عملی کنترل آن وجود دارد. جهت آشنایی با طب سنتی به این مقاله مراجعه فرمایید.

 

منبع: ۵ گام برای کاهش فشار خون ، دکتر آنجلی آرورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *