مطالب وبلاگ, نکات سلامتی

فشار خون و سبک زندگی – بخش۲

فشار خون و سبک زندگی - طب سنتی - سالم یاب

در مقاله قبل با برخی از نکات مهم قابل تغییر در سبک زندگی جهت کاهش فشار خون آشنا شدید. در این مقاله با سایر نکات مهم جهت تغییر در سبک زندگی آشنا خواهید شد. همچنین در طب سنتی اطلاعات، راهکارها و درمان های عملی جهت این موارد وجود دارد. با سالم یاب همراه باشید.

 

چند نکته‌

-به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.

-برای شروع،۴۵ ثانیه آهسته از پله‌ها بالا بروید. هر دو روز این زمان را ۱۵ ثانیه افزایش دهید.چند روز به همین منوال ادامه دهید.

-حال برحسب توانایی خود،سرعت صعود از پله‌ها را افزایش دهید.دو هفته بعد از شروع ورزش،برنامه‌ی صعود از پله‌ها را با یک دقیقه بالا رفتن آهسته و یک دقیقه بالا رفتن تند تغییر دهید.هر دو روز ،یک دقیقه به آن بیفزایید تا جایی که صعود کند و تند روزانه از پله‌ها برایتان کاری راحت باشد.

-در حین برنامه‌ی هرروزه نباید خیلی دچار تنگی تنفس یا درد سینه شوید.

-نگذارید فشار خون شما صعود تندی داشته باشد.فشارخونتان را کنترل کنید.

ترک سیگار

سیگار کشیدن به رگ‌ها آسیب می‌رساند،آن‌ها را منقبض می‌کند و عامل خطرزای مهمی برای سکته‌ی مغزی یا بیماری‌های قلبی است.

از مصرف کافئین زیاد اجتناب کنید

نوشیدن بیش از دو یا سه فنجان قهوه یا آشامیدنی‌های کافئین دار دیگر در روز فشار خون را افزایش می‌دهند.چای کم‌رنگ،لیموی دم‌کرده و گیاهان طبیعی را جانشین مصرف این نوع نوشیدنی‌ها کنید.

از مصرف چربی خودداری کنید

چربی یا کلسترول در سرخرگ‌ها پلاک ایجاد می‌کند و مسیر آن‌ها را می‌بندد.چربی خون را باید مرتب آزمایش کرد و آن را در محدوده‌ی طبیعی نگهداشت.

 

فشار خون و سبک زندگی - طب سنتی - سالم یاب

فشار خون و سبک زندگی – طب سنتی – سالم یاب

هرگز الکل مصرف نکنید

الکل به توانایی کلیه برای متابولیسم(سوخت‌وساز) هورمون‌هایی مثل رنین و آنژیوتنسین آسیب جدی می‌رساند.کلیه هر دو هورمون را ترشح می‌کند و برای متعادل نگهداشتن فشار خون اهمیت حیاتی دارند.

برخی شواهد به این حقیقت اشاره دارد که الکل به تولید هورمون استروئید که اهمیت زیادی برای متعادل نگهداشتن فشار خون دارد زیان می‌رساند.مصرف الکل منجر به بالا رفتن فشار خون می‌شود.

الکل به کبد فشار می‌آورد و توانایی سم‌زدایی از خون را تضعیف می‌کند.درنتیجه سبب حضور فزاینده‌ی اکسیدان‌ها می‌شود که به رگ‌ها آسیب می‌رساند.کبد در فرایند هضم الکل از فرایند هضم چربی‌ها بازمی‌ماند.درنتیجه کلسترول و تری گلیسیریدهای بدن افزایش می‌یابد.مصرف الکل سبب چاقی می‌شود.چاقش فاکتور مهمی برای خطراتی است که دستگاه عروقی را تهدید می‌کند.

الکل عامل شناخته‌شده برای آسیب رساندن به توانایی بدن برای ثابت نگهداشتن فشار خون است.نوشیدن الکل سبب می‌شود تا رگ‌های خونی گشاد و فشار خون کاهش یابد.چنین تغییراتی باعث می‌شود تا پمپاژ خون تازه به مغز دچار آسیب‌های جدی گردد.

همچنین فشار خون بالا سبب تغییر در جریان خون در مغز می‌شود و روی حافظه‌ی کوتاه‌مدت اثر می‌گذارد.

لذا توصیه می‌شود آب‌میوه و نوشیدنی‌های کم‌کالری مثل آب‌لیمو یا آب نارگیل مصرف نمایید.

 

در طب سنتی اطلاعات تجربی در خصوص فشار خون و راهکارهای عملی کنترل آن وجود دارد. جهت آشنایی با طب سنتی به این مقاله مراجعه فرمایید.

 

منبع: ۵ گام برای کاهش فشار خون ، دکتر آنجلی آرورا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *