مطالب وبلاگ, نکات سلامتی

کبد چرب – بخش۱-  آشنایی

کبد چرب ، طب سنتی

یکی از بیماری های شایع در کشور که افراد زیادی را درگیر خود کرده است، بیماری کبد چرب می باشد. این بیماری با فشار خون رابطه مستقیمی دارد. در طب سنتی و مدرن، راهکارهای مختلفی جهت پیشگیری و درمان آن پیشنهاد می گردد. با سالم یاب همراه باشید.

 

بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب یک بیماری سلول های کبد انسان است که اخیراً به علت افزایش چاقی در جامعه ما افزایش یافته است. اهمیت این بیماری به خاطر تخریب سلول های کبدی است که در صورت عدم تشخیص زودرس و درمان مناسب می تواند منجر به بیماری پیشرفته و غیر فابل برگشت کبدی به نام سیروز شود که درمان آن پیوند کبد می باشد.

به عبارتی دیگر بیماری کبد چرب شامل طیفی از بیماری خفیف کبد به صورت تجمع چربی در سلول های کبدی است که در سیر خون ممکن است در گروهی از بیماران التهاب سلول کبدی ایجاد شده و با تخریب سلول کبدی به بیماری مزمن و غیر قابل برگشت سیروز منتهی شود.

همانطور که می دانید کبد یکی از اعضاء مهم بدن است که سم زدایی از داروها، دفع محصولات زاید ناشی از تخریب و نوسازی گلبول های قرمز خون به صورت صفرا، تولید عوامل انعقادی خون، ذخیره قند به صورت گلیکوژن و نیز تنظیم سوخت و ساز قند و چربی از مهمترین نقش های آن در بدن می باشد.

 

کبد چرب - طب سنتی

کبد چرب – طب سنتی

البته نقش کبد را در جذب چربی و برخی ویتامین های مواد غذایی، دفاع در مقابل میکروب ها و سموم جذب شده از راه مواد غذایی را نیز نباید نادیده گرفت.

همراهی بیماری فشار خون، افزایش چربی خون، چاقی و دیابت که همگی از اجزاء سندرم متابویک می باشند با بیماری کبد چرب مشاهده شده است. به همین دلیل بعضی از محققین بیماری کبد چرب را تظاهر کبدی بیماری مقاومت به انسولین یا همان سندرم متابولیک می دانند. مقاومت به انسولین عوارض سوئی بر دستگاه های حیاتی بدن مانند قلب و عروق، کلیه ها، مغز، اعصاب محیطی و بالاخره کبد می گذارد. به عبارتی دیر بیماری کبد چرب می تواند نشانه ای از مقاومت به انسولین باشد و به همین دلیل است که تشخیص زود هنگام و درمان مناسب آن نه تنها از آسیب سلول های کبدی بلکه از عوارض مهم قلبی و عروقی که مهمترین علت مرگ و میر بیماران مبتلا به کبد چرب است نیز جلوگیری خواهد کرد.

{ در طب سنتی اطلاعات تجربی در خصوص پیشگیری و درمان کبد چرب و راهکارهای عملی کنترل آن وجود دارد. جهت آشنایی با طب سنتی به این مقاله مراجعه فرمایید. }

 

منبع: کتاب بیماری کبد چرب، دکتر رایکا جمالی و دکتر ارسیا جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *