مطالب وبلاگ, نکات سلامتی

کبد چرب – بخش۲-  سیر تاریخی

کبد چرب ، طب سنتی

در مقاله قبلی (کبد چرب – بخش۱-  آشنایی) با مقدمات بیماری کبد چرب آشنا شدیم. در این مقاله سیر تاریخی شناخت این بیماری مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در انتهای مقاله به مطالبی اشاره خواهد شد که در آن راهکارهای طب سنتی در این خصوص مورد بررسی قرار خواهند گرفت. با سالم یاب همراه باشید.

 

خوشبختانه اکثر موارد بیماری کبد چرب با آزمایشات ساده کبدی در نمونه خون افراد و یا با انجام روش های تصویر برداری ساده مانند سونوگرافی کبد قابل تشخیص است. کاهش وزن و تنظیم میزان چربی خون بیماران در پیشگیری از پیشرفت آسیب کبدی موثر است.

بیماری کبد چرب برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ توسط آقای دکتر لودیگ و همکارانش شناسایی و معرفی شد. مشاهده شده بود که در گروهی از بیماران آسیب سلول های کبدی مشابه کسانی که الکل مصرف می کنند، اتفاق می افتد ولی در این بیماران سابقه ای از مصرف الکل وجود ندارد. در این بیماران شواهدی از سایر بیماری های سلول کبد نیز وجود نداشت. ولی در عوض مشاهده شد که ۹۰% آنان چاق و ۲۵% آنان افزایش میزان چربی خون و ۲۵% نیز دیابت دارند.

کبد چرب ، طب سنتی

کبد چرب ، طب سنتی

همه گیر شناسی

به نظر می رسد که بیماری کبد چرب از شایع ترین بیماری های کبدی در دنیا باشد و میزان شیوع آن در جوامع مختلف از ۲٫۸% تا ۲۴% متفاوت است.

حساسیت تشخیصی بیماری کبد چرب با روش آزمایشگاهی بستگی به تعریف سطح طبیعی آنزیم های کبد در سرم دارد.

در مطالعه ای که در ایران بر روی جمعیت عمومی انجام شد، مشاهده شده است که سطح طبیعی این آنزیم ها در سرم از سطح طبیعی ارائه شده توسط شرکت های سازنده ابزار اندازه گیری آزمایشگاهی پائین تر است و به نظر می رسد که میزان طبیعی آنزیم های کبدی بر اساس جنس و وزن باید به طور جداگانه تعیین و تفسیر شود.

به عبارت دیگر با تغییر سطح طبیعی سرمی آنزیم های کبدی حساسیت روش های آزمایشگاهی در تشخیص بیماری تغییر می کند.

همچنین میزان شناسایی بیماری کبد چرب بر اساس حساسیت روش تصویر برداری به کار رفته متفاوت است. در نتیجه شیوع این بیماری نیز در مطالعات مختلف بر اساس روش تصویر برداری به کار رفته متفاوت خواهد بود.

 

{ در طب سنتی اطلاعات تجربی در خصوص پیشگیری و درمان کبد چرب و راهکارهای عملی کنترل آن وجود دارد. جهت آشنایی با طب سنتی به این مقاله مراجعه فرمایید. }

 

منبع: کتاب بیماری کبد چرب، دکتر رایکا جمالی، دکتر ارسیا جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *